Строителни отпадъци и техните видове

Четири основни вида строителни отпадъци

Строителен отпадък е всяко вещество, материя или нещо, което е произведено в резултат на строителни работи и е изоставено. Тези отпадъци могат да бъдат смес от излишни материали в резултат на разчистване на обекта, строителство, изкопни работи, обновяване, обновяване, разрушаване и дори пътни работи. Строителните отпадъци включват огромно разнообразие от материали. Малко от които могат да бъдат рециклирани и малко не могат, в допълнение към това има някои отпадъци, които са опасни по природа.

1. Метални отпадъци

Металните отпадъци в строителството включват мед, бронз, месинг, алуминий, олово, желязо и стомана, калай, смесени метали; всички те не са опасни и могат лесно да бъдат рециклирани. Въпреки това, метали, съдържащи опасни вещества, кабели, съдържащи масло, каменовъглен катран, са силно опасни вещества и изискват внимателно боравене.

2. Гипсокартон

Една строителна площадка може да съдържа огромни количества отпадъци от зидария и гипсокартон. Обикновено гипсокартонът се изгражда с помощта на гипсокартон и повечето излишни стени остават след построяването на нова сграда.

3. Цимент

Отпадъците по време на строителна дейност също са свързани с прекомерна циментова смес, която остава след приключване на работата, понякога отхвърляне/разрушаване, причинено поради промяна в дизайна или дори грешна изработка. Важно е да се отбележи, че неизползваният или невтвърдения цимент винаги е опасен по природа.

4. Бои, лакове, лепила и уплътнители

Бои, лакове, лепила и уплътнители, използвани в ново строителство, които са оставени след работа или изхабени поради злополука. Кутии с бои, препарати за отстраняване на бои, препарати за отстраняване на лакове, органични разтворители, контейнери с лепила и контейнери с уплътнители са изключително опасни отпадъци.

Според източници почти деветдесет процента от строителните отпадъци са инертни или неопасни. Те могат да бъдат възстановени, повторно използвани и рециклирани. Нерециклируемите, неопасни и опасни отпадъчни материали обаче съставляват останалите десет процента. Опасните строителни отпадъци включват замърсена почва, остатъци от бои, разтворител, аерозолни кутии, азбест, разредители за бои, боя за ивици, замърсени празни контейнери, а неинертните материали включват дървета, зелена растителност, боклук и други органични материали.

В заключение

Тъй като броят на строителните отпадъци нараства, политиките за „намаляване, повторно използване и рециклиране“ са незаменими за контролиране на количеството генерирани строителни отпадъци. Недостатъчните ресурси, липсата на стандартизация, слабите маржове на печалбата, политическото безразличие и липсата на образование по въпросите на околната среда обаче го спъват.

За вас е важно да запомните, че устойчивото управление на строителните отпадъци използва редица стратегии. Най-важното е, че се основава на типична йерархия:

ИЗБЯГВАЙТЕ – ЕЛИМИНИРАЙТЕ – НАМАЛЕТЕ – ИЗПОЛЗВАЙТЕ ПОВТОРНО – РЕЦИКЛИРАЙТЕ – ТРЕТИРАЙТЕ – И – ИЗХВЪРЛЕТЕ.