Характеристики на септичните ями
Тъй като устройството може да има различно местоположение, септичните ями също се класифицират в модели от подземен тип и резервоари с метод на повърхностно поставяне.
Също така, говорейки за това, как работи пречиствателната станция в частна къща, трябва да се отбележи, че устройството може да бъде:
- автономно (не зависи от наличието на източник на енергия)
- да се основава на използването на електричество.
Вид септична яма спрямо бактериите
Бактериите почти винаги участват в преработката на отпадни води в системите за биопречистване. В зависимост от това септичните ями могат да бъдат аеробни и анаеробни.
В първия случай процесът на пречистване протича в присъствието на кислород. Влиза през вентилационните отвори или се доставя с помощта на компресори и аератори. Анаеробните устройства работят чрез микробиологично разлагане на органична материя в среда без кислород.
Анаеробна система за филтриране
Септичните ями за дълбоко почистване обикновено са аерационни агрегати, които могат да бъдат допълнително снабдени с UV дезинфекция. Аерационните устройства се монтират в отделни камери на такава септична яма, в резултат на което дренажите се насищат с кислород.
В случай, че на площадката е инсталирана септична яма с последваща обработка на почвата, се използва анаеробна система за филтриране. В този случай обаче е необходима дву- или тристепенна обработка, тъй като ефективността на безкислородното разлагане на отпадъчните води е доста ниска.
Що се отнася до автономните и летливи модели, те също имат редица разлики в работата. Автономните (или енергонезависими) устройства не се нуждаят от консервация за зимния период. Те също са доста лесни за инсталиране и работа. Летливите септични ями днес се използват по-рядко, тъй като не са толкова печеливши по време на работа, въпреки че често струват по-малко.
Общ принцип на действие на септичните ями
Пречиствателната система може да бъде разположена на разстояние до 20 метра от къщата. Отпадъчните води изтичат през изходите в първата камера на устройството. Там се извършва предварителното разделяне на примесите на тежки и леки.
Течността се влива във втората камера, където неразтворимите елементи остават на дъното. Водната част започва да ферментира в резултат на жизнената дейност на анаеробните бактерии, които разграждат останалата органична материя, превръщайки я в тиня маси. В това отделение течността се почиства до около 60-70%.